اجزا تشکيل‌دهنده هود

اجزا تشکيل‌دهنده هود

در این مقاله قصد داریم اجزا تشکیل دهنده هواکش آشپزخانه که به اصطلاح هود گفته می شود را عنوان نماییم.

فيلتر

فیلتر هود ها ، مقدار زيادي از چربي و گرد و غباري که گاهي وارد کانال هواکش مي‌شود را به خود جذب مي‌ کنند. چنانچه به هر علتی امکان نصب هواکش براي شما فراهم نشد، از فيلترهاي زغالي استفاده نمایید. اين نوع از فيلتر ها گرد و غبار و چربي را بهتر به خود جذب مي‌کنند. هرچند به اندازه هود هاي داراي هواکش موثر نيستند اما به هر حال موجب پاک‌تر شدن هواي آشپزخانه مي‌شوند.
فيلتر هاي آلومینیومی طول عمر زيادي دارند .در صورتي که همراه با فيلتر زغالي استفاده شوند مي‌توانند بسيار کاربردي باشند.
فيلترهاي چربي فقط چربي را جذب مي‌کنند . فيلترهاي زغالي جاذب بوهاي نامطبوع هستند ولي به تنهايي کارآمدی چندانی ندارند.
تمامی هود ها از جمله هود صنعتی دارای فیلتر می باشند.

حسگر دود و گاز

برخي از هودها به حسگرهايي مجهز هستند که اجازه مي‌دهد قدرت مکش هود با مقدار آلودگي موجود در هوا هماهنگ شود.

روشنایی

بخش روشنایی تقريبا در تمامي هود های آشپزخانه موجود است. هودها به لامپي هالوژني مجهز می باشند و باعث می شوند تا دید بهتری بر روی اجاق گاز و غذايتان داشته باشید.

کليد تنظیم دور موتور

هودها داراي سه سرعت می باشند. این سرعت ها ميزان قدرت دور موتور بر اساس ميزان آلودگي هوا را تنظيم مي‌ نمایند. براي آزمایش و سنجش قدرت مکش يک هود ، می توانید يک ورق کاغذ يا تکه‌اي نخ را زير آن قرار دهيد و مقدار قدرت آنرا بیازمایید.

مکان مناسب جهت نصب نمودن هود

بطور قطع بالاي اجاق گاز و در فاصله حدود 50 تا 70 سانتي‌متري آن ، مناسب ترین مکان برا نصب هود آشپزخانه می باشد. هودهاي معمولي کارآمدتر از نسل جديد هودهاي شومينه‌اي و هود های جزيره‌ اي‌ هستند.

تمیز کردن هود

داخل هود آشپز خونه فضايی براي رشد کپک ‌ها و باکتري ‌ها می باشد. به این دلیل که هود آلودگي های هوا را به سمت خود مي‌کشد. می بایست حداقل ماهي يک بار، هود آشپزخانه و دریچه هوا آن نظافت وکاملا تمیز شود.

برای مطالعه مقاله ای در رابطه با کولر آبی و دریچه کولر کلیک نمایید.